Koronavirüs burun, sinüsler ve üst solunum yollarını tutan viral bir hastalıktır. Daha öncede farklı şekillerde ortaya çıkan coronavirüs salgınları en son Çin’in Hubei eyaletinin Wuhan kentinde ortaya çıkmıştır. 11 milyon nüfuslu Wuhan kentine 31 Aralık 2019 tarihinde görülen olguda viral bir enfeksiyon saptandığı ancak enfeksiyonun bugüne kadar bilinen virüs türlerine benzemediği ortaya çıkmıştır. Hayvanlardan bulaşan bu virüsün SARS virüsü ve MERS virüsü ile benzerlik taşıdığı ancak bu virüslerden farklı olduğu bildirilmiştir. Çinde ortaya çıkan ve hızla yayılan bu virüs 2019-nCOv olarak tanımlanmıştır.

Hızla ilerlemekte olan 2019-nCOV coronavirüsü bugün itibariyle dünyanın pek çok ülkesini etkisi altına almış ve toplamda 43000 kişiye coronavirüs tanısı konmuştur. Dünya genelinde 1000’den fazla kişinin ölümüne neden olan koronovirüs hızla yayılmaktadır. Coronavirüs yayılımını canlı olarak buradaki haritadan izleyebilirsiniz.

Coronavirüsler 1960’lı yıllarda tesbit edilmiş ve taç benzeri şekilleri nedeniyle coronavirüs (taç virüsü) olarak adlandırılmıştır. Nadiren hem insanlarda hem de hayvanlarda bulaşıcı hastalığa neden olan coronavirüsler üst solunum yollarını tutar ve grip benzeri bir hastalığa neden olurlar. Solunum yolu ile bulaşan coronavirüslerin yayılmaları da son derece hızlıdır.

2012 yılında MERS (Middle East Respiratory Syndrome) ve 2015 yılında SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) salgınlarına neden olan coronavirüs, 2019 yılı sonunda çin’de yeni bir tür olarak karşımıza çıkmıştır. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan bu virüs türü Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2019 novel coronavirus (2019-nCOV) olarak adlandırılmıştır.

Coronovirüsün en yaygın belirtisi grip benzeri üst solunum yolu enfeksiyonudur. Boğaz ağrısı, burun akıntısı ve öksürük şeklinde semptom veren coronavirüs enfeksiyonuna bazen ateş eşlik edebilir. Çoğu durumda coronovirüs ile rinovirüslerin neden olduğu grip vakalarının ayrımı güç olabilmektedir.

Coronovirüs enfeksiyonları ilerlediği takdirde alt solunum yolu enfeksiyonlarına, zatürreye (pnömoni) ve ciddi solunum yetmezliğine neden olabilmektedir. Yaşlı, kalp hastalığı gibi ek hastalığı olanlarda ve düşkün hastalarda ölüme sebebiyet verebilmektedir.

2019-nCOV coronovirüsü için aşı çalışmaları yapılmakla beraber, coronovirüs için henüz aşı bulunamamıştır. Diğer viral enfeksiyonalar için kullanılan ilaçların coronavirüs için tedavi edivi oldukları henüz kanıtlanmamıştır.

Tüm gribal enfeksiyonlarda olduğu gibi coronavirüsten korunmak için ellerin sabunla yıkanması gibi hijyen kurallarına uymak ve ağız, burun ve gözleri korumak önem arzetmektedir. Coronovirüs ile karşılaşma ihtimali olan durumlarda ağız, burun ve gözleri kapatacak şekilde coronovirüsten koruyucu maske kullanılmasıda önemlidir.

Coronovirüsün ortaya çıktığı Çin’den gelen yahut coronovirüs ile karşılaşma ihtimali bulunan kişilerde görülen grip semptomları coronavirüs belirtisi olabilir. Öksürük, nezle, halsizlik, ateş, boğaz ağrısı ve iştahsızlık gibi belirtileri olan ve coronovirüs olma ihtimali olan kişilerin karantinaya alınmasıda virüsün yayılmasını önlemede son derece önemlidir.

Sağlık bakanlığı tarafından yapılan en son açıklamalara göre Çin’in Wuhan kentinden tahliye edilen Türklerde dahil olmak üzere Türkiye’de coronavirüs vakası görülmemiştir.